Jste zde: Informační systém životního prostředíEnvironmentální výchova

Zapojovat veřejnost do projektů v rámci místní Agendy 21 se postupně daří i v Ostravě – Porubě

Přesvědčit se o tom mohli novináři i zástupci Moravskoslezského kraje v ostravské kavárně Industrial café v rámci tiskové konference na závěr projektu „Rozvoj MA21 v Městském obvodu Poruba“, podpořeného Ministerstvem životního prostředí z Programu švýcarsko-české spolupráce.

Už od roku 2008 je Poruba jako jediný ostravský obvod zapojena do místní Agendy 21. V rámci právě ukončeného projektu realizovala celou řadu aktivit, jejichž cílem bylo zvýšit kvalitu života zdejších obyvatel. Ukázala tím také svou snahu o kvalitní a efektivní veřejnou správu, která mimo jiné umožňuje veřejnosti  spolurozhodovat o tom, kam bude vývoj obvodu směřovat v příštích letech.

Místní Agenda 21 funguje v Porubě už šestým rokem. Zpočátku byl docela problém přesvědčit lidi, aby se do projektů zapojili. Měli totiž pocit, že je to zbytečné. Ale postupem času se situace zlepšila, a když občané vidí konkrétní výsledky svého snažení, mají větší chuť se spolupodílet. V rámci místní Agendy 21 realizoval obvod celou řádku projektů, do kterých se zapojily stovky dospělých i dětí. Jednalo se především o úpravu veřejného prostoru a ekologické vzdělávací aktivity. V programu místní Agendy 21 chce Poruba setrvat i v budoucnu. Ukázalo se totiž, že to má smysl.