Jste zde: Informační systém životního prostředíEMAS

Moravskoslezskému kraji se vyplatil nákup energie na komoditní burze – ušetří sedm milionů korun

Moravskoslezský kraj nakoupil elektřinu a zemní plyn na rok 2015 na Českomoravské komoditní burze Kladno. Meziročně se mu tak podařilo snížit náklady na nákup energií o zhruba sedm milionů korun - u zemního plynu představuje úspora zhruba pět milionů korun, u silové elektřiny dva miliony korun.

„Byli jsme jedním z prvních krajů, který na burzovním trhu už v roce 2010 energie pořídil. Nakupujeme téměř 109 tisíc megawatthodin (MWh) zemního plynu a přes 52 tisíc MWh elektřiny pro samotný kraj i více než 200 zřizovaných organizací, zejména škol, nemocnic, muzeí či územních pracovišť Správy silnic Moravskoslezského kraje,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Při letošním nákupu dodávek energií na příští rok dosáhl kraj největších procentuálních úspor u zemního plynu, kde cena meziročně klesla o 6,3 procent a dostala se o 20 korun pod hranici 700 korun za MWh. Silová elektřina v nízkém napětí zůstala na letošní úrovni a u vysokého napětí klesla meziročně o 6 procent na 988 korun za MWh.

Celkově nakupuje Moravskoslezský kraj energie (např. teplo, vodu, plyn) za zhruba 590 milionů korun. Díky burzovním nákupům se však pohybuje s cenami na úrovni výrazně nižší, než je běžná ceníková cena pro maloodběr. Ročně tak ušetří desítky milionů korun.

„Kraj s financemi pracuje se vší zodpovědností a o svůj majetek se stará s péčí řádného hospodáře. Úspory, které se nám daří v nezbytných provozních nákladech vytvářet, investujeme do kvality námi poskytovaných služeb. Úřad samotný hospodaří s energií šetrně a maximálně omezuje její spotřebu. Zavedením environmentálního řízení (EMAS) se snažíme jít příkladem nejen svým příspěvkovým organizacím, ale i ostatním subjektům ve veřejné správě, “ doplňuje hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Nákupy energií na energetické burze vnímá Moravskoslezský kraj jako vysoce efektivní formu realizace veřejné zakázky. Za přidanou hodnotu takového nákupu považuje kromě výrazného snížení administrativy také skutečnost, že lze připravit nákup na období, kdy jsou ceny energií na příznivé úrovni.