Jste zde: Informační systém životního prostředí

Krajští úředníci přijeli do práce bez auta

Den bez aut, který je součástí kampaně s názvem Evropský týden mobility probíhající v týdnu od 16. do 22. září, stejně jako loni podpořili také zaměstnanci krajského úřadu.

Bezmála 200 zaměstnanců se dnes 20. září dopravilo do práce bez auta. V bílých tričkách s logy Evropského týdne mobility a Moravskoslezského kraje přijeli do zaměstnání hromadnou dopravou, na kole, koloběžkách, in-line bruslích nebo přišli pešky. Podpořili tak celoevropskou kampaň, která má letos podtitul „Čistý vzduch – je to na nás!“ a zaměřuje se na zvýšení povědomí o znečišťování ovzduší automobilovou dopravou ve městech a obcích.

Na kole do práce přijel i ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza. „Zvláště letošní podtitul Čistý vzduch – je to na nás! přímo vybízí k zamyšlení nad problémy velkých měst s automobilovou dopravou. Až jedna třetina celkového znečištění ovzduší pochází právě z ní. Proto si myslím, že je nutné propagovat jakýmkoliv způsobem nejen hromadnou, ale i jiné, alternativní způsoby dopravy, uvedl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Upozornil na to, že po opětovném prověření a potvrzení certifikace je Krajský úřad Moravskoslezského kraje stále jediným krajským úřadem v České republice, který má zaveden mezinárodně uznávaný systém řízení přívětivý k životnímu prostředí známý pod zkratkou EMAS.

„Krajský úřad jde v rámci propagace alternativních pohonů dále. Pořídil letos dva elektromobily a ve spolupráci se společností ČEZ vybudoval před svou budovou úřadu veřejnou dobíjecí stanici pro elektromobily. Rovněž plánuje postupně zvyšovat zastoupení vozů poháněných na stlačený zemní plyn (CNG) ze současných dvou vozů výhledově až na nejméně polovinu svého vozového parku,“ dodal ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Evropský týden mobility je kampaň pro občany měst, obcí a regionů, která má za cíl upozornit na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou, a zároveň nabídnout možnosti a výhody alternativních druhů dopravy. V mnohých evropských městech už dnes spatřujeme, že prostor v ulicích patří nejen autům, ale také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě. A k rozšíření tohoto trendu do dalších měst má Evropský týden mobility pomoci. Od svého uvedení v roce 2002 vliv Evropského týdne mobility stále roste nejen v Evropě, ale i po celém světě.